top of page

Estoński CIT – unikalny system podatkowy dla przedsiębiorców.

wiktorwu

Estoński CIT, nazywany inaczej ryczałtem od dochodów spółek, to podatek dochodowy od osób prawnych, który został wprowadzony pierwszy raz w Estonii w 2000 roku i od tego czasu zyskał dużą popularność wśród przedsiębiorców na całym świecie. Celem estońskiego CIT jest wspieranie rozwoju biznesu i inwestycji poprzez uproszczenie procesu opodatkowania oraz eliminację bariery związanej z opóźnieniami w opodatkowaniu dochodów przedsiębiorstw.

Estoński CIT różni się od klasycznego CIT stawkami podatkowymi. Przewidziano bowiem podatek w wysokości 20% lub 10% dla małych podatników i podatników rozpoczynających działalność gospodarczą. Spółka, która zdecyduje się na płacenie estońskiego CIT, ma możliwość odliczenia go od podzielonego między wspólników zysku. Wspólnik ma prawo do odliczenia od podatku, jaki płaci od dywidendy: 70% estońskiego CIT, w przypadku spółki, która płaci podatek w wysokości 20%, proporcjonalnie do swoich udziałów, lub 90% estońskiego CIT, w przypadku spółki, która płaci podatek w wysokości 10%, proporcjonalnie do swoich udziałów.

Najistotniejszą cechą tego podatku jest to, że nie jest opodatkowany dochód w postaci płaconych w trakcie roku zaliczek, ale zysk w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom.

CIT estoński wyróżnia się brakiem ustalonej minimalnej kwoty podatkowej, którą trzeba zapłacić co oznacza, że firmy nie muszą płacić podatku dochodowego, jeśli nie osiągną odpowiedniego zysku. To jeden z głównych atutów tego systemu, ponieważ przedsiębiorcy nie są zobowiązani do płacenia podatku, dopóki nie zaczynają generować dochodów.

Ponadto, przedsiębiorcy mają pełną swobodę w reinwestowaniu dochodów w działalność firmy, co oznacza, że nie są zmuszeni do wypłacania dywidend lub opodatkowywania dochodów, których nie zdecydowali się wypłacić.



Kto i na jakich warunkach może stosować estoński CIT?

Na wstępie należy podkreślić, że z opodatkowania ryczałtem nie mogą skorzystać przedsiębiorstwa finansowe, instytucje pożyczkowe, podatnicy prowadzący działalność w specjalnych strefach ekonomicznych, podatnicy postawieni w stan upadłości lub likwidacji, podatnicy utworzeni w wyniku połączenia lub podziału albo podzieleni przez wydzielenie lub wyodrębnienie.

W przeciwieństwie do nich, zmiany formy opodatkowania na estoński CIT mogą dokonać spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne oraz proste spółki akcyjne zarejestrowane w Polsce, jeśli spełnią łącznie kilka warunków opisanych poniżej.

Pierwszym z nich jest uzyskiwanie przychodów z wierzytelności, odsetek, pożyczek, opłat leasingowych, poręczeń, gwarancji, praw autorskich, praw własności przemysłowej, ze zbycia instrumentów finansowych oraz z transakcji z podmiotami powiązanymi, które nie przekraczają 50% wszystkich przychodów danej spółki.

Drugim warunkiem jest zatrudnianie na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osób przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym. W przypadku, gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych – przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym. Spółka może również zatrudniać pracowników na podstawie innej umowy niż umowa o pracę, pamiętać należy jednak, że tych umów nie można mieszać ze sobą tj. łączyć etatów z umowami cywilnoprawnymi W przypadków innych umów wydatki na wynagrodzenia muszą stanowić co najmniej 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń na podatniku ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek ZUS.

Nowo założone spółki nie mają obowiązku zatrudniania trzech pracowników, jednakże taki przedsiębiorca musi pamiętać o zwiększaniu zatrudnienia, zaczynając od drugiego roku prowadzenia działalności. Przykładowo, w drugim roku spółka musi posiadać jednego pracownika, w trzecim roku dwóch zatrudnionych, a w czwartym trzech.

Podkreśli również należy, iż przepisy nie wprowadzają żadnych ograniczeń w stosunku do zatrudniania podmiotów powiązanych z wspólnikiem, udziałowcem czy jego członkami rodziny.

Ustawodawca zastrzegł również prawo do stosowania estońskiego CIT dla spółek, których udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne. Dodatkowo spółki te nie mogą posiadać udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym ani w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną. To zawęża zakres podatników, którzy mogą korzystać z tej formy opodatkowania. Wymóg ten oznacza, że spółka nie może być udziałowcem ani posiadać wśród swoich udziałowców innych spółek tj. spółek akcyjnych, spółek jawnych i komandytowych czy też partnerskich i cywilnych. Podsumowując spółka, która korzysta z ryczałtu nie może być komplementariuszem, komandytariuszem ani akcjonariuszem.

Dodatkowo spółka nie może sporządzać za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości. Oznacza to, że wyłączenie dotyczy emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu, emitentów zamierzających ubiegać się o ich dopuszczenie do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, oraz jednostek wchodzących w skład grupy kapitałowej, w której jednostka dominująca sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR.

Ostatnim i najważniejszym warunkiem jest złożenie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem do właściwego miejscowo Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego który ma być opodatkowany ryczałtem.

Spółka, która zdecyduje się na wybór estońskich zasad opodatkowania, jest zobowiązana do stosowania ich przez cztery bezpośrednio następujące po sobie lata podatkowe. Należy pamiętać, że wszystkie powyżej wymienione warunki trzeba spełnić łącznie. Z estońskiego CIT mogą skorzystać również nowo założone spółki – w tym przypadku warunek dotyczący struktury przychodów uznaje się za spełniony w pierwszym roku podatkowym opodatkowania ryczałtem.


Podsumowanie

Estoński CIT to unikalny system opodatkowania, który zyskał popularność na całym świecie, szczególnie wśród przedsiębiorców. Jego główną zaletą jest uproszczenie procesu opodatkowania i brak obowiązku płacenia podatku od bieżących dochodów, a jedynie od zysku netto przeznaczonego do wypłaty lub pokrycia strat. System oferuje preferencyjne stawki podatkowe (20% i 10% dla małych podatników) oraz umożliwia odliczenie części podatku od dywidend.

Z opodatkowania ryczałtem mogą skorzystać spółki spełniające łącznie określone warunki, takie jak odpowiednia struktura przychodów i zatrudnienia. Przedsiębiorcy muszą spełniać dodatkowe wymogi dotyczące struktury właścicielskiej, w tym konieczność posiadania wyłącznie osób fizycznych jako wspólników oraz brak posiadania udziałów w innych spółkach. Spółki, które wybiorą estoński CIT, zobowiązane są do jego stosowania przez 4 kolejne lata podatkowe. System ten daje przedsiębiorcom dużą elastyczność, umożliwiając reinwestowanie dochodów i unikając opodatkowania zysków, które nie zostały wypłacone.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat estońskiego CIT oraz dowiedzieć się, jak ta forma opodatkowania może wpłynąć na rozwój Twojego Przedsiębiorstwa, zapraszamy do kontaktu z naszą spółką doradztwa podatkowego Wardzała i Spółka z o. o. Nasi doradcy z przyjemnością udzielą wszelkich niezbędnych informacji i pomogą w dostosowaniu tego rozwiązania do indywidualnych potrzeb.

Wardzała i Spółka z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego
Wardzała i Spółka z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego

 
 
 

Comentários


©2021 by Wardzała i Spółka.
Kraków.

bottom of page